Araç Kiralama Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Tatil365gun

Yurt içinde veya yurt dışında seyahat eden pek çok kişi toplu taşıma ya da taksi seçeneklerine göre daha avantajlı olması nedeniyle araç kiralama yöntemini tercih etmektedir. Bu noktada birçok kişinin aklıma “araç kiralarken nelere dikkat edilmeli?” sorusu gelmektedir. İşte bu sorunun bütün ayrıntılı cevapları yazımızda…

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erken Rezervasyon Önemli

Ucuza araç kiralamak istiyorsanız pek çok şeyde olduğu gibi bu konuda da erken rezervasyon yaptırmalısınız. Eğer gidiş ve dönüş zamanlarınızın belli olduğu bir yolculuğa çıkacaksanız aracınızı kiralamak için yolculuğunuzu beklemeden daha uygun fiyatlara rezervasyonunuzu yaptırabilir ve fiyat avantajlarından faydalanabilirsiniz.  Özellikle yaz tatiliniz için Fethiye-Dalaman-Göcek-Bodrum-Marmaris veya Antalya bölgelerine gidecekseniz yoğunluğu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yaz aylarının yoğunluğunu göz önünde bulundurarak erken rezervasyon ile Fethiye de Araç Kiralama yapabilirsiniz.

Fethiye - Dalaman Rent A Car
Fethiye – Dalaman Rent A Car

Kiralayacağınız Noktayı İyi Belirleyin

Araç kiralamak çoğunlukla şehir dışına ya da yurt dışına çıkıldığında tercih edilmektedir. Bu da gideceğiniz yere öncelikle otobüs ya da uçak gibi bir ulaşım yöntemiyle gittikten sonra araç kiralayacaksınız anlamına gelmektedir. Gidiş ve geliş noktasına en yakın yerden araç kiralamak hem zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak hem de dönüş yolculuğunu yapacağınız ulaşım aracına kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Aracı Nasıl Aldığınıza Dikkat Edin

Kiralayacağınız aracı çok iyi bir şekilde incelemek aracı teslim ederken firmanın size fazladan masraf çıkarmasının önüne büyük oranda geçmenize olanak tanıyacaktır. Aracın ön panelinde herhangi bir arıza lambasının yanıp yanmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Bu nedenle aracı teslim almadan önce araçtaki en ufak sorunları bile teslim eden kişiyle birlikte tutanak altına almalısınız.

İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

Aracınızı seçerken kişi sayısı, yük miktarı, yapılacak yol miktarı, gidilecek yolun özellikleri gibi noktalara dikkat ederek size en uygun aracı seçmeye özen gösterin. Böylece hem ihtiyacınız olmayan bir araç için fazladan ücret ödemekten kurtulabilir hem de daha keyifli bir yolculuk yapma olanağına sahip olabilirsiniz. Eğer küçük bir araç ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa ucuz olması ve kazar riski daha az olması nedeniyle tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır.

Fethiye- Dalaman Araç Kiralama
Fethiye- Dalaman Araç Kiralama

Yakıt Göstergesini Kontrol Edin

Bir diğer önemli nokta ise aracı teslim alırken yakıt deposundaki doluluk oranıdır. Birçok firma araçların dolu depo ile teslim edip aynı şekilde teslim almayı beklemektedir ancak bazı firmalar az bir miktar yakıtla da araç kiralayabilmektedir. Bu durumda yakıt seviyesine dikkat ederek aracı teslim ederken de o seviyeye kadar yakıt doldurmanız sizi gereksiz bir masraftan kurtaracaktır. Eğer mümkün aracı teslim edene yakıt seviyesini de tutanak altına aldırmanız faydalı olacaktır.

Yeni Araçları Tercih Edin

Firmalar çoğunlukla 3 yaşından büyük araçları bünyelerinde bulundurmaz ama siz gene de genç bir araç tercih ettiğinizden emin olun. Böylece hasar ve yolda kalma riskinizi en aza indirmiş olursunuz. Bu araçlar size konfor ve güvenlik açısından daha avantajlı bir yolculuk yapma imkanı sunacaktır.

Merdiven Altı Firmalardan Uzak Durun

Firma tercihi de araç kiralarken dikkat edilecekler arasında bulunuyor. Eğer bu işi kurumsal kimlikten uzak bir şekilde yürüten yerlerden araç kiralarsanız sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz de artacaktır. Bu nedenle bilindik firmaları ve internet sitelerini tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Resmi Evrakları İyi İnceleyin

Kiraladığınız aracın sigorta, muayene ve kaskosunda eksiklik olmadığından emin olun. Aksi takdirde olsa bir kaza durumunda bütün masrafı yüklenmek zorunda kalabilirsiniz. Firmanın araç kiralarken imzalattığı sözleşmeyi de mutlaka incelemelisiniz. Sözleşme içindeki maddeler hakkında aklınıza takılan konular varsa bunları mutlaka firma yetkilisiyle paylaşın. Sözleşmede firma adının geçtiğinden, anlaşılan ücretin yazdığından, plakalarda şirketin isminin yazdığından emin olmanız da faydalı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARAYIN