Fethiye’nin Koyları ve Plajları

Tatil365gun

Fethiye, yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile yaz-kış demeden gezilebilecek, 365 gün yaşamaktan keyif alınacak nadir yerlerden dir. Fethiye tatilinizde birbirinden güzel koyları ve plajları özel veya kiralık aracınızla gezdikten sonra sizde Fethiye den ayrılmak istemeyeceksiniz.

0539 646 6460 Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Fiyatları
0539 646 6460 Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Fiyatları

Ölüdeniz; Türkiye’nin ve Fethiye’nin en önemli turizm beldesidir. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin tatil için Ölüdeniz’e gelmektedir. Adını rivayete göre iki sevgililerden aldığı söylenmektedir. Eski çağlarda buralardan geçen gemiler açıkta demirler ve içme suyu almak üzere kıyıya sandalla çıkarlarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç, yakışıklı oğlu su almak için koya çıktığında güzel mi güzel Belcekız’ı görür. Görür görmez de vurulur. Kızın yüreğine de ateş düşer. Ama delikanlı suyu alıp dönmek zorundadır. Gemi uzaklaşıp gider. Belcekız hep kıyıyı, sevgilisini kollar. Delikanlı da geminin buralardan her geçişinde su almaya gelir. Böylece görüşür, sevişirler. Bir gün gemi buralardan geçerken fırtına patlar. Genç, babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söyler. İhtiyar kurt ise oğlunun gönül macerasını bilmektedir. Oğlunun sevgilisini görmek uğruna gemiyi parçalamayı göze aldığını sanır. Dalgalarla birlikte kavga da büyür baba oğul arasında. Gemi tam kayalıklara çarpacakken kaptan bir kürek darbesiyle oğlunu denize atar ve dümene yapışır ki durumu görür. Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girmektedir. Oğlan orada ölür. İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz denir. Ölüdeniz de kadar gitmişken yamaç paraşütü yapmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

0538 920 9040 Fethiye Çalış Otelleri
0538 920 9040 Fethiye Çalış Otelleri

Çalış Plajı; Fethiye şehir merkezine 5 km uzaklıkta oteller ve villaların bulunduğu turistik tesis alanıdır. Her bütçeye uygun konaklama tesisinin bulunduğu Çalış plajında rüzgar hakim olduğundan Kite Surf, Windsurf yapmak isteyenlerin tatil rotalarındandır. Çalış ta tatil yaparken hemen yanı başındaki kuş gözlem parkını ve ördek adasını ziyaret edebilirsiniz. Gece hayatı için barlar ve türkü barlarda eğlenebilirsiniz.

Fethiye Plajları ve Koyları
Fethiye Plajları ve Koyları

Oyuktepe Koyları; Fethiye şehir merkezine 4 km uzaklıkta şehir merkezinin karşı tarafında yer alan yarımadada Aksazlar koyu, Büyük samanlık koyu, Kuleli koyu ve Boncuklu koyları bulunmaktadır. Bu koylarda dilerseniz piknik malzemelerinizi yanınızda götürerek piknik yapabilir veya koylardaki restaurantlardan faydalanabilirsiniz.

Fethiye St Nicholas Adası
Fethiye St Nicholas Adası

Gemiler Koyu; Fethiye şehir merkezine 18 km uzaklıktadır. Berrak ve tertemiz deniz ile gelenleri cezbetmektedir. Gemiler koyuna gelmeniz için özel ve kiralık aracınız varsa sizin için ulaşım daha kolay olacaktır. Çünkü yolunuzun üzerinde bulunan Afkule manastırını ziyaret edebilirsiniz. Gemiler koyunun hemen karşısında St Nicholas adası bulunmaktadır. Bu adada Hristiyanlarca  kutsal sayılan 11 havari den bir tanesi olan Aziz Nichola’ya adanmış bir kilisede bulunmaktadır.

Fethiye Katrancı Plajı
Fethiye Katrancı Plajı

Katrancı Koyu; Fethiye’de kamp alanı olarak ta bilinen Katrancı koyu özellikle yaz aylarında çadır tatili yapmak isteyenlerin tercih ettiği yerdir. Kendi çadırınız yok ise bile, çadır kiralayabiliyorsunuz. Özel güvenlik tarafından korunan Katrancı koyunda çamaşırhane, bulaşıkhane, çocuklar için deniz bisikleti, ateri vb. oyunlar bulunmaktadır. Balık tutmak ve dalış yapmayı sevenlerinde vazgeçemediği koyda hoşça zaman geçirirsiniz.

 

Fethiye Günlüklü Koyu
Fethiye Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu; Muğla- Fethiye karayolu üzerinde yer alan Fethiye şehir merkezine 25 km uzaklıkta yer alan Günlüklü koyu günü birlik kamp alanıdır. Adını Türkiye de sadece Fethiye-Köyceğiz ve Marmaris bölgelerinde yetişmekte olan Günlük ağaçlarından almaktadır. Günlük ağaçları parfüm yapımında kullanılmakta olup, Günlük ormanı özellikle son yıllarda dış mekan gelin fotoğrafları çekmek isteyenler tarafından da ziyaret edilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARAYIN